Classes/Assignments


Class Name Teacher Assignments
(Period 1/Period 2) 6th grade Math and 6th grade Honors Science Erisha Guidry
0
( Period 3/Period 4) 6th grade Math and 6th grade Science Erisha Guidry
0
(Period 6) 6th grade Elective Erisha Guidry
0
7th Grade AVID Elective Beauvoir Anahid Beauvoir
0
7th Grade AVID Elective Gilchrist Anahid Beauvoir
0
8th grade Advisory Erisha Guidry
0
8th Grade AVID Elective Mrs. Patricia Fuentes
10
8th Grade AVID Elective--Fuentes Anahid Beauvoir
0
8th Grade English Periods 3 & 4 Jodi Heffner
10
8th Honors English Periods 1, 5 & 6 Jodi Heffner
10
Accelerated CC Algebra I Mrs. Madhu Saraswat
Period 2 0
Period 5 0
Period 6 0
Advanced Band Anthony Espinosa
0
Advanced Orchestra Anthony Espinosa
0
Advisory David Richard
0
Advisory Beth Richard
10
Advisory Ms. Jill Hagan
4
Advisory - Tutor Lab Math 7 Wendy Schroeder
10
Advisory drumline class Anthony Espinosa
0
Advisory/Homeroom Danny Ayala
0
Algebra Period 3 Mr. Jose Fernandez
10
Ancient Civilizations Dayna Bliss
10
AVID Elective 7 Anahid Beauvoir
10
Beginning Strings Anthony Espinosa
0
Beginning Winds and Percussion Anthony Espinosa
0
CC Geometry Mrs. Madhu Saraswat
Period 1 0
Period 3 0
Drum Line Anthony Espinosa
0
ENGLISH Kathleen Grimm
0
ENGLISH 8TH Kathleen Grimm
Period 2 10
Period 3 10
Period 4 10
Period 5 10
Period 6 10
English Language Arts Dayna Bliss
10
Honors Ancient Civilizations Dayna Bliss
12
Honors English 7 Anahid Beauvoir
11
Honors English Language Arts Dayna Bliss
10
Honors World History Danny Ayala
Period 1 0
Period 5 0
Period 6 0
Integrated Science Edwin Saramosing
Period 1 10
Period 2 10
Period 3 10
Period 5 10
Period 6 10
Introduction to Communication Dayna Bliss
8
Math 7 Mrs. Patricia Fuentes
10
Math 7 (per 3, 6) Wendy Schroeder
10
Math 8 (per 1, 2, 5) Wendy Schroeder
10
Math 8 Periods 1,2,5,6 Mr. Jose Fernandez
10
Period 1 (ACC Algebra I) Alla Chernyak
10
Period 1 and 2 Math and Science Jodi Matro
11
Period 1/2 Erika Calloway
3
Period 1: English 6-Per 1 Mrs. Deena Greto
0
Period 1: English 6-Per 1 Mrs. Deena Greto
5 (1 new)
Period 2 (Highly Accelerated CC Math 8/Algebra I) Alla Chernyak
10
Period 2: History-Per 2 Mrs. Deena Greto
0
Period 2: History-Per 2 Mrs. Deena Greto
5 (2 new)
Period 3 (Highly Accelerated CC Math 8/Algebra I) Alla Chernyak
10
Period 3 and 4 Math and Science Jodi Matro
11
Period 3 English 6-Per 3 Mrs. Deena Greto
8 (2 new)
Period 3/4 Erika Calloway
3
Period 4 Mr. Jose Fernandez
10
Period 4 (ACC Algebra I) Alla Chernyak
10
Period 4: History-Per 4 Mrs. Deena Greto
5 (1 new)
Period 5 (Highly Accelerated CC Math 8/Algebra I) Alla Chernyak
10
Period 6 (ACC Algebra I) Alla Chernyak
10
Period 6 Elective: Around the World-Per 6 Mrs. Deena Greto
0
This is the link to CC Math 6 and Science 6 Lorraine Bio
10
Tutor Lab Math 8 (per 4) Wendy Schroeder
10
U.S. History Ms. Jill Hagan
Period 3 11
Period 4 11
Period 5 11
Period 6 10
U.S. History David Richard
Period 1 10
Period 2 10
Period 3 10
Period 4 10
Period 5 10
Period 6 10
U.S. History & Geography Beth Richard
Period 1 10
Period 2 10
Period 3 10
Period 4 10
Period 5 10
Period 6 10
US History - Honors Ms. Jill Hagan
Period 1 10
Period 2 10
World History Danny Ayala
Period 3 0
Period 4 0